Visi šiuo metu su baime laukia naujos valiutos – euro, tačiau ar jis tikrai atneš akivaizdžią žalą mūsų visuomenei? Kalbant apskritai, verta išskirti vyraujančią nuomonę, jog visais atvejais euras atneš neabejotiną kainų kilimą, o tai jau galime matyti net gi dabar – vartotojams pateikiamas kainų perskaičiavimas ne visose paslaugų sferose yra sąžiningas, tačiau tuo stebėtis nereikėtų, nes to buvo galima tikėtis. Kalbama, jog yra sričių, kurios, euro įtakos dėka, bus naudingesnės žmonėms, tačiau apie ką būtent kalbama? Čia reikėtų išskirti paskolų rinką.
Žinoma, pesimistiškai nusiteikę žmonės vis tiek baiminasi, todėl ir šioje sferoje yra laukiama tiek teigiamų, tiek ir neigiamų pokyčių. Kalbant apie žalą paskolas paėmusiems žmonėms, verta pabrėžti, jog čia įtakos didžiulės neturėtų būti, o galbūt net vertėtų tikėtis šiokios tokios naudos. Kodėl? Kalbant apie palūkanų pokyčius, tai jų dydis priklauso tik nuo palūkanų formos t.y. jeigu jos yra fiksuotos, tai baimintis nėra dėl ko. Kintamosios palūkanos yra kiek labiau išskiriamos, nes vien jų apibūdinimas gali kelti susirūpinimą. Šio tipo palūkanų norma nėra pastovi, todėl suprantama, jog jų pokyčiai gali būti dažni tam tikrais atvejais.
Kalbant apie eurą, tai čia svarbu pabrėžti, jog nemažai ekspertų teigia, jog būtent jos bus naudingos žmonėms. Tai reiškia, jog po euro įvedimo, yra tikimąsi pastebėti kintamųjų palūkanų smukimą žemyn. Kodėl jos turėtų smukti? Aiškiau tariant, įsigaliojus naujai valiutai (eurui), Lietuva taps patrauklesnė kitoms šalims t.y. investuotojams, kurie mūsų šalį laikys stabilesne nei iki šiol buvo, o tai reiškia tik vieną – naujų investicijų (pinigų srautų) atsiradimą, kad ir lems kintamųjų palūkanų kritimą. Tai yra itin optimistiškos prognozės tiems, kurie yra paėmę paskolas būtent su šiomis palūkanomis, o tie, kurie yra pasiskolinę su fiksuotomis, neturėtų laukti kažkokių teigiamų pokyčių – viskas liks kaip buvę.
Svarbu yra tai, jog paskolos ir kreditai su fiksuotomis palūkanomis neturėtų būti įtakojami euro. Tai reiškia, jog bet kokiu atveju, finansinės bendrovės, suteikusios klientams finansinę pagalbą, neturėtų perskaičiuoti sumų jiems palankesniu būdu. Paprasčiausiai, kiekvienas žmogus, kuris turi paėmęs greitą kreditą gali jau matyti kokios įmokos eurais turės būti mokamos po naujų metų – visos sumos perskaičiuojamos adekvačiai bei proporcingai, o jeigu matote, jog kredito tekėjas yra kiek apsiskaičiavęs jam naudingesne linkme – kreipkitės į Lietuvos Banko priežiūros instituciją ir šią problemą išspręsite gana paprastai.
Apibendrinant, galime teigti, jog euro įsigaliojimas po naujų metų galbūt atneš daugiau naudos tiems, kurių paskolų palūkanos yra kintamosios, o fiksuotąsias turinys žmonės neturėtų pajusti kažkokių ypatingų pokyčių.