Žalias 468

Ar tikrai skolintis yra blogai?

Kreditai euraisDaugybė žmonių Lietuvoje ir visame pasaulyje yra įsipareigoję įvairaus pobūdžio finansinėms bendrovėms: bankams, kreditų unijoms, greitų paskolų bendrovėms ar lizingo kompanijoms. Tai neturėtų nieko stebinti, tačiau vis dar vyrauja nuomonė, kad skolinimasis yra neigiamas reiškinys. Bandome aiškintis, kiek tame yra tiesos.

Visų pirma, reikėtų pagalvoti apie būsto įsigijimą. Provincijoje tai nėra didelė problema, tačiau didžiuosiuose šalies miestuose būsto kaina yra labai didelė. Todėl norint sutaupyti pinigų tenka intensyviai dirbti ir pasitenkinti kuo mažesnėmis išlaidomis. Deja, bet didelę dalį uždarbio teks atseikėti už būsto nuomą. Pastebima, kad ši neretai atsieina tiek pat ar net daugiau nei paskolos įmokos. Taigi, tai svarus argumentas paskolos naudai, kadangi mokėdami paskolą palaipsniui ją išmokate ir turite savo nuosavą būstą, o mokėdami nuomą, net ir keletą metų, vėliau išeisite iš būsto nieko neturėdami. Žinoma, norint gauti paskolą yra būtinas pradinis įnašas, tačiau 15 – 20 procentų būsto vertės surinkti yra kur kas paprasčiau nei visą 100 proc. Be to, pasinaudodami specialiais bankų pasiūlymais įsigyti jų turimą nekilnojamą turtą galite dar labiau sumažinti pradinio įnašo dydį ar jį visai panaikinti. Tačiau tokiu atveju turėsite įsigyti būtent tam tikrą būstą (dažniausiai tai būna banko ar jo partnerio vystomi naujos statybos butai).

Savo būsto norisi iš karto, kai pradedama kurti šeima. Atsiradus šeimai reikalingas didesnis stabilumas, atsiranda sėslumas. Dėl to gyventi nuomojame būste gali būti nelabai jauku. Pasiskolinus pinigų būto įsigijimui galima iš karto į jį persikelti ir mokant paskolos įmokas būti tikriems, kad niekas nepasakys, jog nedelsdami turite išsikelti ir atlaisvinti butą ar namą. Žinoma ir nuomininkai yra apsaugoti, tačiau bent jau kol kas Lietuvoje ši apsauga veikia ne itin efektyviai, o jei dar nesate pasirašę nuomos sutarties problemų bus kur kas daugiau.

Kitas didelis paskolų privalumas – galimybė įsigyti tokį būstą, apie kurį svajojate. Tai yra, jei pinigų turite tik mažam buteliui sovietiniame daugiabučių rajone, tačiau Jūsų šeima yra didesnė ir svajojate bent apie trijų kambarių erdvų butą naujame, ekonomiškame ir šiltame name – paskola gali būti vienintelė išeitis. Be abejonės, galima laukti ir taupyti, laikinai prisiglausti mažame bute, tačiau toks gyvenimas retam žmogui teikia džiaugsmo, o greičiau kelia papildomų rūpesčių, sumenkina gyvenimo šeimoje džiaugsmus.

Deja, ne viskas rožėmis klota. Paskolos, o tiksliau palūkanos, kaip reikiant pakelia būsto kainą. Jei būsto kaina pirkimo dieną yra 100 tūkstančių eurų, tai paėmę 15 metų trukmės paskolą grąžinsite bent 20 procentų daugiau. Už tokią sumą galėtumėte įsigyti didesnį, erdvesnį ar geresnėje miesto vietoje esantį būstą. Vis tik, tam reikėtų laukti, o štai su paskola būstą galite turėti čia ir dabar.

Didesnių rūpesčių paskolos gali sukelti tuo atveju, jei prarastumėte darbą, patirtumėte traumą ar iškiltų kitų sunkumų. Šioje situacijoje labai gelbsti draudimas, todėl vertėtų apie tai pagalvoti prieš perkant būstą. Apdrauskite ne tik jį, bet ir save, savo šeimos narius, kadangi finansinių sunkumų gali kilti ne tik dėl prarasto darbo, bet ir dėl artimųjų ligų, atimančių galybę Jūsų laiko bei nemažą dalį lėšų įvairiems gydymo metodams, vaistams ar kitoms medicininėms paslaugoms.

Ar paskolos būstui yra gerai, ar jų vis tik reikėtų vengti – individualus kiekvieno žmogaus reikalas. Akivaizdu, kad paskolos ir kreditai suteikia galimybę gyventi geriau, tačiau turi ir savitų niuansų, galinčių šiek tiek ar net laba apsunkinti kasdienybę.