Žalias 468

Mokėjimai be grynųjų - jau greitai

Pastaruoju metu daroma labai daug kliūčių atsiskaityti grynaisiais pinigais, tiek bankai, tiek Lietuvos bankas ir valdžios atstovai skatina aktyviau naudotis elektronine bankininkyste ir mokėjimų kortelėmis. Iš esmės tai labai gera iniciatyva, nors kai kurie pasirinkti metodai šiek tiek stebina, o kartais ir pykdo.

Mokėjimo kortelės padeda žmonėms jaustis saugiau, atsiskaityti patogiau, kadangi nereikia daug skaičiuoti, nešiotis grynųjų pinigų, kurie kas kartą apsunkiną piniginę monetomis. Visgi, atsisakyti grynųjų artimiausiu metu tikrai dar nepavyks, o pagrindinė to priežastis – ne visi prekybininkai nori ar gali priimti atsiskaitymus mokėjimų kortelėmis. Tam priežasčių yra labai daug ir įvairių.

mokejimas kortele

Visų pirma, ryšys. Ne visose vietose Lietuvoje vis dar užtikrinamas mobilus ryšys, o ką jau kalbėti apie internetą, kuris būtinas mokėjimo kortelių funkcionavimui, tiksliau, aparatui, kuris nuskaito kortelės duomenis ir užregistruoja pinigų pervedimą / mokėjimą. Tarp tokių vietų dažniausiai atsiduria sodybos, nuošalios prekybos vietos, pakelės užeigos, su tuo susiduria ir judančios atsiskaitymų vietos, pavyzdžiui, autobusai ar taksi.

Kita problema, padidėjusios išlaidos. Nors grynųjų pinigų saugojimas, transportavimas ir kitos būtinos procedūros taip pat kainuoja, smulkiems prekybininkams, verslininkams, kurie nesinaudoja inkasavimu, mokėjimai kortelėmis yra brangesnis atsiskaitymo būdas. Visgi, Europos Komisija pasišovė pažaboti bankų apetitą ir kiekvieno atsiskaitymo mokestis artimiausiu metu bus mažesnis. Tai džiugios naujienos ne tik verslininkams, bet ir pirkėjams, kadangi atsiskaitymo našta, krentanti ant jų pečių taps mažesnė.

Visgi užmojai mažinti atsiskaitymus grynaisiais yra sugalvoti ne šiaip. Būtent grynais pinigais pavyksta nuslėpti daugiausiai mokesčių, nevykdoma tinkama apskaita. Smulkieji prekybininkai, kai kurių paslaugų teikėjai dažnai apskaito kur kas mažesnes pajamas nei gauna iš tiesų, taip nesumokami mokesčiai, valstybė patiria nuostolį. Būtent šios priežastys paskatino išsivysčiusiose šalyse skatinti lengviau kontroliuojamą atsiskaitymo formą – mokėjimų korteles. Tai padeda išvengti šešėlinių pajamų, šiek tiek padidina saugumą dėl kišenvagių (intensyviai pradėjus naudoti bankų išduodamas mokėjimų korteles smulkiems kišenvagiams tampa pernelyg rizikinga dėl mažos vertės grobio užsiimti nusikalstama veika).

Atsiskaitymai kortelėmis yra labai patogi, tačiau toli gražu ne tobula paslauga, kuriai gerinti būtinas pastangos tiek iš valstybės, tiek iš bankų, tiek iš verslo, tiek ir iš individualių asmenų pusės. Kuomet visi ras kompromisą, ras ryšį tarpusavyje, imsis problemų sprendimų nuo savęs, o ne lauks kol tuo pasirūpins kiti, tuomet ir bus galima tikėtis, kad tik labai išimtinėse vietose nebus galimybės atsiskaityti ne grynaisiais pinigais. Tiesa, ir mokėjimo kortelių ateitis gana miglota, kuriamos dar modernesnės ir patogesnės atsiskaitymo priemonės, tokios kaip atsiskaitymas mobiliuoju telefonu ar panašiai.

Modernūs, saugūs ir patogūs mokėjimų būdai yra išsivysčiusio pasaulio ateitis, kurią mes pasieksime jau gana greitai, jei tik patys norėsime ir dėsime pastangas siekdami.