Žalias 468

Pirmasis pusmetis po euro įsivedimo: kaimynų latvių patirtis (II dalis)

500Latvija eurą yra įsivedusi jau daugiau nei pusę metų. Latvių finansų ministro teigimu, bendros visos Europos žemyno valiutos įvedimas davė naudos šalies ekonomikai. Skaičiuojama, kad Latvijos ekonomika aplenkė Lietuvos, kuri eurą planuoja įsivesti nuo 2015 m. sausio 1-osios.

Šiandien Latvijos ekspertai jau paskaičiavo, kad dėl naujosios valiutos kiekvienus metus sutaupys per 70 mln. eurų, nes nereikės konvertuoti valiutos, o dėl euro įvedimo palengvėjo atsiskaitymai visoje ES. Suvienodinus ES valiutą, matyti ir kitų teigiamų aspektų.

Perėjimas nuo nacionalinės valiutos prie euro – labai svarbus šalies ekonomikoje momentas. Tačiau tiksliau įvardyti teigiamus padarinius, pasak Latvijos finansų ministro, bus galima tik po metų ar kelių. Euro valiutos nauda augs po truputį, nes tiek pelno, tiek ir investicijų skaičiavimas dar yra gerokai per ankstūs.

Kitas teigiamas aspektas, kurį apstebėjo eurą įsivedę latviai – ši valiuta padidino jų skolinimosi galimybes. Ypač didelę naudą atnešė tai, kad rizika dėl valiutos galimo nuvertėjimo nebebus skaičiuojama, valstybė, kuri įsivedė eurą, gali pasigirti aukštesniais skolinimosi reitingais. Dar pirmąjį pusmetį po euro įvedimo Latvijoje tarptautinė reitingų agentūra „Fitch“ padidino reitingą, leidžiantį valstybei supaprastintomis sąlygomis imti ilgalaikes paskolas. Reitingai sudaromi atsižvelgiant į tai, kad valstybinė ekonomika auga, o viešojo sektoriaus finansai tvarkomi ne tik skaidriai, bet ir sėkmingai.

Duomenis suskubo pateikti ir statistai: po euro įvedimo šalyje kainos vidutiniškai šoktelėjo 0,6 proc. Tuo tarpu maisto ir gėrimų kainos padidėjo apie 1,5 procento. Euro įvedimas teigiamą įtaką padarė ir Latvijos bankų sektoriui: bankams suteikiamos kur kas lankstesnės galimybės panaudoti Europos centrinio banko lėšas. Savus skaičiavimus pateikia ir EK: jos skaičiavimais, Latvijos BVP šių metų pabaigoje turėtų išaugti 3,8 proc. Tai maždaug 0,5 proc. didesni skaičiai lyginant su Lietuva, kurioje euras – vienas aktualiausių ekonomikos sektoriaus užmojų.