Žalias 468

Įdomūs faktai apie asmeninius finansus

Nors iš pirmo žvilgsnio kiekvienas suaugęs žmogus turėtų mokėti valdyti savo asmeninius finansus, įprastai situacija būna visiškai priešingai ir pasirodo, kad gerokai daugiau žmonių to daryti nemoka arba tai daro pernelyg atmestinai. Ir tai yra suprantama – asmeninių finansų valdymo įgūdžius mes tobuliname ir žinias kaupiame patys, mokydamiesi tiek iš savo, tiek ir iš kitų žmonių daromų klaidų.

Santaupos ateičiai, saugumo suteikiantis asmeninis fondas, pensiniam amžiui skirtos santaupos, turimų ilgalaikių finansinių įsipareigojimų padengimas – visa tai skamba pakankamai „nuobodžiai“ ir „atgrasiai“. Tokiais atvejais dažnai kyla vienas ir tas pats klausimas – kam gi taupyti, jei galima gyventi šia diena?! Tačiau nereikia nė sakyti, kad tokiu požiūriu besivadovaujantys žmonės statistiškai gerokai dažniau susiduria su finansiniais sunkumais.

Todėl akivaizdu, kad kiekvieno žmogaus požiūris į jo asmeninius finansus privalo būti atsakingas ir pareigingas, orientuotas į stabilumą, saugumą ir patvarumą. Taigi, jei jums vis dar kyla įvairių abejonių, klausimų ir dilemų, pateiksime jums daugybę įdomių ir naudingų faktų apie asmeninius finansus, iš kurių galėsite lengvai pasimokyti.

Asmeniniai finansai

Šiek tiek finansų statistikos

Žinoma, ne kiekvienas žmogus pasitiki statistiniais duomenimis ir apskirtai baidosi to, kas yra vadinama „statistika“, tačiau vis dėlto statistinė informacija neretai gali tapti tuo, kas padeda lengviau įsisavinti svarbiausius finansinius veiksnius.

 • Du trečdaliai Lietuvoje apklaustų respondentų taip pat teigia, kad jei jie nepakeistų savo kasdienių įpročių ir jiems būdingo gyvenimo būdo, nepajėgtų išgyventi daugiau nei 3 mėn. Tai yra labai reikšminga ir naudinga statistinė informacija, rašoma paskolų palyginimo svetainėje - Kreditus. Atsižvelgiant į ją galima spręsti ne tik apie tai, kokia yra žmonių finansinė padėtis ir koks yra jų požiūris į savo asmeninių finansų valdymą, tačiau ir apie tai, ką reikėtų daryti, kad visą tai būtų galima pakeisti. Juk jūs tikrai nenorite sulaukti savo šešiasdešimtmečio ir jaudintis ar pajėgsite apmokėti savo mėnesines sąskaitas?

 • Jei atsižvelgtume ne tik į Lietuvą, tačiau ir į kitas pasaulio šalis, vertėtų paminėti, kad amerikiečiai visose amžiaus grupėse šiomis turi mažiausiai santaupų nuo pat 1970 m. Priežasčių, kodėl taip yra, gali būti ne viena ir ne dvi. Tai gali lemti pasikeitęs žmonių požiūris į išlaidavimą, asmeninių finansų valdymą, santaupas ir savo ateitį. Ir nors nereikėtų savęs pernelyg apriboti, įspraudžiant į labai griežtus ir neperžengiamus rėmus, vis dėlto kiekvienas žmogus turėtų pradėti galvoti apie savo ateitį ir stengtis suformuoti saugumo ir stabilumo suteikiantį asmeninį fondą.

 • Remiantis tarptautinės reitingų agentūros surinktais duomenimis, vos 39 mūsų šalyje gyvenančių suaugusiųjų yra laikomi finansiškai raštingais. Tai yra mažiau nei pusė. Likusi dalis gyventojų yra finansiškai neraštingi, jiems trūksta elementarių žinių apie asmeninių finansų valdymą, taupymą, pensijos kaupimą, turto ir gyvybės draudimą bei kitus svarbius finansinius instrumentus. Todėl jei ir jūs nei vienoje iš šių paminėtų sričių nesijaučiate tvirtai, pats metas pradėti kaupti savo patirtį ir gilinti žinias. Kuo anksčiau pradėsite, tuo greičiau pasijusite ir tapsite finansiškai saugesni. Ir nors nėra būtina pasiekti „Wall Street“ lygį, bazines asmeninių finansų valdymo taisykles žinoti yra tiesiog būtina.

 • Apytiksliai 60% amerikiečių gyvena „nuo algos iki algos“ – ir šis skaičius nuolatos auga. Ir nors kai kurie amerikiečiai tiesiog nepajėgia gyventi kitaip, nes jų atlyginimas yra mažas, o pragyvenimui tenkančios neišvengiamos išlaidos yra pernelyg didelės, vis dėlto nemenka dalis „nuo algos iki algos“ gyvenančių amerikiečių yra per daug išlaidūs. Tai yra didelė problema, kadangi niekuomet negalima žinoti, kas mūsų laukia rytoj. Todėl atidėti dalį savo mėnesinių pajamų taupymui yra ne tik rekomenduotina, tačiau ir būtina. Pastarieji skaičiai yra labai svarbūs, kadangi jie taip pat leidžia suprasti, jog ir Amerikos (daugelio kitų šalių gyventojų manymu – „svajonių išsipildymo šalies“) gyventojai anaiptol ne visuomet gali pasigirti stabiliu ir saugiu finansiniu pagrindu.

 • Apytiksliai 1 iš 10 lietuvių reguliariai varsto antstolių duris ir bene 300 000 Lietuvos gyventojų turi bent vieną skolą, o pusė iš jų turi dvi ar daugiau jų pečius slegiančių finansinių įsipareigojimų. Tai yra pakankamai liūdinanti statistika, kuri labai daug pasako tiek apie bendrą ekonominę šalies situaciją, tiek ir apie gyventojų požiūrį į savo asmeninių finansų valdymą. Nors paskolos gali padėti išspręsti tam tikrus žmonėms iškylančius finansinius klausimus, į prisiimamus finansinius įsipareigojimus būtina žvelgti labai atsakingai. Jei yra gaunama paskola, jos grąžinimas privalo tapti prioritetu, siekiant išvengti blogos kredito istorijos ir kreditorių taikomų sankcijų.

Pinigų valdymas

Siekiant, kad mūsų ateitis būtų šviesesnė ir finansiškai stabilesnė, turite išmokti tinkamai, optimaliai ir efektyviai valdyti savo pinigus. Geri pinigų valdymo įgūdžiai yra raktas į sėkmę. Nepaisant to ar tai būtų mėnesinio biudžeto nustatymas, ar „išmintingesnis pinigų leidimas“ – žemiau pateikta informacija turėtų palengvinti jūsų kelionę link finansinės nepriklausomybės.

 • Naujausių atliktų tyrimų duomenimis matyti, kad daugiau kaip du trečdaliai mūsų šalies gyventojų neskiria jokio dėmesio savo asmeninio biudžeto tvarkymui ir apskritai – tai nuvertina. Nereikia nė sakyti, kad tai rodo apie labai didelį aplaidumą ir menką jaučiamą atsakomybę prieš save ir prieš savo šeimą – ką jau kalbėti ir apie savo ateitį bei finansinės ateities perspektyvas. Jei nevaldysime savo biudžeto ir negana to – visą tai nuvertinsime, anksčiau ar vėliau susidursime su didžiulėmis finansinėmis problemomis ir pateksime į savotišką akligatvį.

 • Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad keturiasdešimtmečiai įprastai apskritai neturi jokio asmeninio biudžeto ir asmeninius finansus visiškai intuityviai planuoja tik savo galvoje.Tačiau net jei nėra jaučiamas finansų stygius, tai nėra teisingas požiūris. Nors keturiasdešimtmečiams iki pensinio amžiaus dar toli ir anaiptol ne kiekvienas tokio amžiaus žmogus intensyviai galvoja apie jų laukiančią užtarnautą pensiją, vis dėlto asmeninio biudžeto suformavimas yra būtinas, jei norima stabilesnio ir tvirtesnio finansinio pagrindo.

 • Statistiškai, apytiksliai 4 iš 10 namų ūkių per vienerius metus pritrūksta asmeninių lėšų, reikalingų kasdienėms išlaidoms padengti (kalbama ir apie būtinąsias bei neišvengiamas kasdienes išlaidas). Šis skaičius taip pat gali jus gerokai nuliūdinti, kadangi tai rodo apie daugybę įvairių problemų, su kuriomis reguliariai susiduria dalis mūsų šalies gyventojų. Ir nors tai gali nulemti prastas darbo užmokestis, nereikėtų pamiršti ir prastų bei nepakankamų asmeninio biudžeto valdymo sugebėjimų.

 • Buvo atliktas tyrimas, kurio metu žmonių buvo klausiama ar taupyti yra svarbu. Net 92% tautiečių atsakė teigiamai (Latvijoje ir Estijoje minėta dalis buvo mažesnė 7-8%). Iš pirmo žvilgsnio turėtų atrodyti, kad šis skaičius yra stulbinantis ir nuteikiantis labai teigiamai, tačiau jei palygintume mūsų šalies ir jau minėtų kitų dviejų Pabaltijo šalių pragyvenimo lygį ir ekonominę situaciją, pastebėtume visiškai kitokią padėtį. Be to, net ir tuomet, kai tiek daug lietuvių teigiamai įvertino taupymo svarbą, didelė dalis jų to niekuomet nedaro. Apie ką visa tai liudija? Klausimas retorinis.

 • Kai vykdomos apklausos metu lietuvių buvo paklausta, kaip jie išleistų loterijoje laimėtus 10 000 EUR, 56% atsakė, kad laimėtus pinigus taupytų.Šis skaičius taip pat atrodo pakankamai džiuginantis, tačiau jei pasigilintumėte į loterijose laimėjusių žmonių istorijas, pastebėtumėte šiek tiek kitokią situaciją, kuri parodytų, jog anaiptol ne kiekvienas yra toks pareigingas ir taupus. Tai taip pat yra labai tiesiogiai susiję su asmeninių finansų valdymo gabumų trūkumu.

Kaip sutaupyti

 • Gyventi „savo gimtuosiuose“ (tėvų) namuose kartais gali būti finansiškai prasmingas ir išmintingas sprendimas. Nors ne kiekvienas jaunas (ir ypač – brandesnio amžiaus) žmogus teigiamai vertina sprendimą sugrįžti gyventi pas tėvus, toks sprendimas gali padėti gerokai daugiau sutaupyti. Žinoma, jei jūs esate kategoriškai nusiteikę prieš gyvenimą kartu su savo tėvais (dėl įvairių asmeninių priežasčių ar savo vidinių įsitikinimų), taip pat galite pagalvoti ir apie persikėlimą gyventi į kitą miestą, kuris būtų mažesnis ir kuriame pragyvenimas būtų pigesnis. Tai ypač patogu ir praktiška tuomet, kai jūsų darbo pobūdis tam visiškai netrukdytų (pvz., jei jūs galite dirbti nuotoliniu būdu).

 • Būtina suformuoti savo finansinį planą. Visą tai galėtumėte įsivaizduoti kaip verslo planą, kuriame yra numatytas pagrindinis tikslas ir išsamiai aprašytas kelias iki jo. Jei jūs savo finansiniame plane numatysite tiek pagrindinius, tiek ir tarpinius tikslus, galėsite daug lengviau ir paprasčiau sutaupyti norimą pinigų sumą. Tai taip pat padėtų jums išvengti didelio streso, nerimo ir įtampos.

 • Smulkios išlaidos labai greitai tampa didelėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio kasdien išleisti 5 EUR dienos pietums ar 3 EUR kavos puodeliui kavinėje, kurioje lankotės kiekvieną rytą prieš keliaujant į darbą, atrodo pakankamai nedidelė suma – pabandykite šiuos skaičius padauginti iš 5. Tai siektų 25 EUR už pietus ir 15 EUR už kavą! Iš viso – net 40 EUR per savaitę. Dabar šį skaičių padauginkite iš 4 ir gausite 160 EUR per mėnesį. O jei šį skaičių padauginsite iš 12, suprasite kiekvienais metais dienos pietums ir kavos puodeliui patiriantys net 1920 EUR išlaidų! Ar vis dar manote, kad taupyti neverta?

 • ron;kai tobulėjant. Kadangi šiandien asmeninių finansų valdymas tampa vis populiaresnis, galima rasti ne vieną kompiuterinę ir išmaniąją programą, kurios pagalba galėtumėte lengviau sekti savo gaunamas pajamas ir patiriamas išlaidas. Galite būti tikri, kad tai sustiprins jūsų finansinę padėtį.

 • Jūs ne visuomet turėtumėte sau leisti „viską“. Suprantama, kad jūsų ego gali bandyti teigti priešingai ir jūs galite būti pratę visiškai savęs nevaržyti bei į kiekvieną savo draugų ar kolegų kvietimą pateikti teigiamą atsakymą. Tačiau jūs esate suaugęs žmogus ir turite jausti kur kas didesnę atsakomybę. Jei jums rūpi jūsų finansinė ateitis, savo pramogas turėtumėte pasirinkti išmintingai.

 • Automatiniai įmokų mokėjimai gali palengvinti kasdienybę. Nustebtumėte sužinoję, kiek daug žmonių pamiršta apie savo turimų finansinių įsipareigojimų padengimą laiku. Todėl jei jūs taip pat pakankamai dažnai su tuo susiduriate, galite pasinaudoti automatiniu įmokų mokėjimu. Tai ne tik padeda mokėjimus atlikti laiku, tačiau taip pat sutaupo ir labai daug laiko.

 • Turite stebėti savo banko sąskaitos išrašus. Deja, bet tai daro tik labai nedidelė dalis žmonių. Ir suprantama, kad tai yra didelė problema, nes nestebint savo banko sąskaitos išrašo ir pinigų srautų judėjimo, galima labai lengvai pro savo akis praleisti daug jūsų asmeniniams finansams reikšmingų detalių.