Žalias 468

Kuomet kreditas apkarsta

Dažna situacija, kuomet paimtas kreditas apkarsta ir tampa pernelyg didele našta, o kreditų bendrovės užuot atidėję paskolos grąžinimo terminą taiko delspinigius ir įvairias baudas, skuba perduoti paskolos išieškojimą antstoliais ar tuo besispecializuojančioms įmonėms. Tai daugumą žmonių piktina, nes patiriami nuostoliai, tačiau vertėtų suprasti – kreditoriai nėra labdaros bendrovės ir jų siekiamybė yra aiški - pelnas.

šeimos finansai

Kreditų bendrovės pelnas priklauso nuo to, kiek pavyksta paskolinti pinigų ir kokiomis sąlygomis. Kuo didesnės palūkanos ir įvairūs mokesčiai, tuo daugiau bendrovė uždirba, tačiau palūkanos yra ribojamos, savo daro ir konkurencija, todėl bendrovės verčiau investuoja daugiau pinigų, suteikia daugiau paskolų, tačiau kiek mažesnėmis palūkanoms. Tuo atveju, jei asmuo negrąžina paskolos, vengia mokėti palūkanas įmonės pinigai yra lyg užšaldomi, tai reiškia, bendrovė iš investuotos sumos negauna jokio pelno ir netgi priešingai, patiria nuostolį, nes paskolas reikia administruoti, pinigų vertė nuolat krinta (infliacija) ir t. t.

Įšaldyti pinigus ilgam bendrovės negali sau leisti, nes kiekvienas neinvestuotas euras neša nuostolį, tad kuo daugiau žmonių negrąžina laiku paskolų, nemoka palūkanų, tuo daugiau nuostolio patiria bendrovės ir, jei piktnaudžiaujančių yra ne vienas ir ne du, pelningos paskolos gali nebeatpirkti blogųjų. Be viso kito reikia atminti, kad dalies paskolintų pinigų bendrovės taip ir neatgauna. Nors tokių paskolų kiekies ir nėra itin didelis, bet ir šie nuostoliai yra perkialiami ant kitų vartotojų pečių. Bendrovės nuostolius privalo pasidengti iš mokių klientų, kuriems būna priverstos taikyti didesnius mokesčius.

Dažniausiai nemokumas yra įtakotas to, kad žmogus netinkamai įvertino savo finansines galimybes grąžinti pasiskolintus pinigus. Nors šiuo metu galioja daugybė saugiklių, kurie turėtų užtikrinti, kad nebus skolinama žmonėms kurie negali grąžinti kredito, bet deja žmonių niekas negali apsaugoti nuo jų pačių.

Be kita ko, jei žmonės žinos, jog negalioja griežta paskolų susigrąžinimo tvarka, atsiras ypač daug linkusių tyčia delsti atlikti įmokas, vykdyti kitus įsipareigojimus, o tai dar labiau iškreiptų paskolų rinką ir sunkintų bendrovių veiklą, ko rezultate nukentėtų ir besiskolinantieji - vėl būtų sugrąžintos ypatingai aukštos palūkanos, neadekvačiai dideli papildomi mokesčiai, krintantys ant sąžiningų klientų.

Manantiems, kad kreditų bendrovių pelnai yra ypač didelį teks nusivilti – dauguma smulkesnių bendrovių vos laikosi rinkoje, nes didžiąją dalį rinkos perima didžiosios bendrovės, kurioms patirti nuostoliai nesudaro didelių finansinių sunkumų. Tiesa, didelė konkurencija paveikė ir didžiąsias kreditų bendroves, kurios neriasi iš kailio siūlydamos kuo palankesnes žmonėms paskolas, mažindamos palūkanas, ilgindamos grąžinimo terminą ar netgi siūlydamos retkarčiais pratęsti paskolas be baudų ir delspinigių. Tiesa, susimokant už pratęsimą simbolinę sumą.