Žalias 468

Stebėkite savo finansus

Daugybei žmonių didesnius pirkinius tenka rinktis stipriai taupant. Taip būna dėl daugybės priežasčių, kurių viena – negebėjimas kontroliuoti savo išlaidų. Todėl siūlome pradėti stebėti savo finansinę padėtį, žymėtis gaunamas pajamas ir visas patiriamas išlaidas nuo pačių smulkiausių, juk euras prie euro ne vieną šimtą gali sudaryti. Nustebsite, kiek daug išleidžiate ten, kur, atrodo, kainos juokingai mažos.

Pradžioje sugalvokite, kokiu būdu visa tai fiksuosite. Patogiausiai yra naudoti specializuotas kompiuterines programas, tačiau puikiai galima apsieiti su skaičiuokle („Excel“ ar kita), o nesinaudojantys kompiuteriu ar nelabai jį pamėgę gali vesti paprasčiausią išlaidų žurnalą sąsiuvinyje. Visgi, pirmasis variantas yra patogesnis, suteikia daug įvairių galimybių, pavyzdžiui, sugrupuoti išlaidas, pateikti įvairias diagramas, vieno mygtuko paspaudimu apskaičiuoti, kiek išlaidų patyrėte per nustatytą intervalą (nors ir 10 metų).

Pradėję stebėti savo išlaidas atidžiau paanalizuokite, kodėl vienur ar kitur tenka išleisti tiek daug, paieškokite sprendimo būdų. Galbūt paskolos įmokų ar mokesčių už butą sumažinti ir nepavyks, tačiau mažiau išleisti pietums darbo dienomis ar pramogoms tikrai įmanoma, nes egzistuoja daugybė alternatyvų, pavyzdžiui, maisto į darbą galite atsinešti arba valgyti galite ne artimiausiame restorane, o kiek tolėliau esančioje kavinukėje / valgyklėlėje, kur siūlomi pigesni dienos pietūs. Žinoma, jei tokia galimybė yra.

Stebėti ir skaičiuoti savo pajamas bei išlaidas ypatingai rekomenduojama tiems, kurie artimiausiu metu planuoja kreiptis į banką ar kitą kredito įstaigą dėl paskolos. Tai leistų Jums lengviau sukaupti didesnį pradinį įnašą (jis būtinas jei kreipiatės dėl kredito būstui), o kartu ir padėtų pasiruošti Jūsų laukiančiai finansinei įmokų naštai – kai kuriems tai gana didelis išbandymas.

Nors dažniausiai imantys paskolą savo finansus pradeda atidžiau stebėti jau lipant pirmosioms įmokoms ant kulnų, specialistai primygtinai rekomenduoja tai daryti kaip tik įmanoma anksčiau. Pradžioje tai gali būti sudėtingiau, tačiau palaipsniui įprasti pažymėti savo pajamas ir išlaidas reguliariai, išmoksite naudotis diagramomis ir statistiniais duomenimis, kuriuos pateiks Jūsų programa, todėl atsiradus papildomiems rūpesčiams dėl įmokų nereikės sukti galvos dar ir skaičiais iš savo biudžeto. Dar geriau, jei sugebėsite keletą mėnesių prieš mokant bankui atsidėti įmokų dydžio pinigų sumą kas mėnesį.

Supratus, kur iškeliauja didelė dalis pinigų, atradus sritį, kurioje galima nesunkiai sutaupyti, kartu padedama ir leidžiama sau gyventi geriau. Pavyzdžiui, vertėtų peržvelgti, kiek sumokate bankams už gaunamus ar atliekamus pavedimus, kokio dydžio Jūsų mokėjimo kortelių aptarnavimo mokesčiai, taip pat peržvelkite esamus mobiliojo ryšio, interneto, televizijos paslaugų įsipareigojimus bei ką siūlo konkurentai. Situacija rinkoje keičiasi labai dažnai, todėl kartais verta pakeisti teikėją, ypač jei sutartį sudarėte labai seniai, o kartais net ir tas pats paslaugų teikėjas gali pasiūlyti palankesnį planą, tačiau to siekiant reikėtų kreiptis Jums patiems, o ne laukti, kol gausite pasiūlymą.